An die Töpfe, fertig, los!

Logo_Erasmus.jpg

Další částí společného česko-rakousko-německého projektu Erasmus+ je vaření podle receptů našich babiček. Děti si opravdu velmi pečlivě připravily recepty podle tohoto zadání: vybrat starý recept, uvést popis pracovního postupu a ten rozdělit do pěti částí. Účastní se ho naše 4. třída.

Odborný dohled nad projektem převzala odbornice – paní Zatloukalová. Děti seznámila s úskalími samotného vaření a dala jim typy pro přípravu. Dalším prvkem projektu je i sociální učení, komunikace a týmová práce.

Máme vybraných osm šéfkuchařů, kteří jsou odpovědni za svůj tým. Děti si nyní mají v tomto týmu vybrat jeden recept, který má největší šance na úspěch. Poté ho přeloží do němčiny, zorganizují si nákup a donesení surovin a ve středu 25. února se dají do vaření. Vařit se bude v galarii Miele.

Děti připravovaly recepty svých babiček v moderní kuchyni Miele (25.2.)
V aktivní kuchyni showroomu Miele se konají také akce pro děti. V posledním únorovém týdnu ožil prostor pražského showroomu dětmi ze Základní školy německo-českého porozumění, které se zde účastnily aktivit projektu „Když byla babička malá“. Ten je součástí grantu evropského vzdělávacího programu Erasmus+.
Jedná se o trinacionální jazykový projekt, jehož se účastní žáci z České republiky, Německa a Rakouska. Jak už název napovídá, jeho důležitou složkou je mezigenerační spolupráce. Žáci rozdělení do skupin mají vždy patronát nad jedním klientem Domova pro seniory v Ďáblicích. Od něj, případně od seniora z rodiny, získají recept využívající původní suroviny a přísady bez jakýchkoliv aditiv. A právě tyto recepty si děti zkoušely uvařit v prostorách showroomu. „Týmy vždy s jedním rodilým mluvčím musí vybrat jeden recept, což posílí vzájemnou spolupráci dětí. Výsledkem práce týmů budou dvě kuchařky – jedna domácí a jedna trinacionální – s recepty našich žáků,“ říká zástupkyně ředitelky Mgr. Hana Nápravníková. Není bez zajímavosti, že garantem zpracování receptů je známá autorka oblíbených kuchařek paní Jana Florentýna Zatloukalová. První setkání žáků, kteří se projektu účastní, se uskuteční v dubnu v rakouském městě Stubai. „Na programu bude kromě zdravého životního stylu také relaxace a sportovní vyžití. Na lyžování na zdejším ledovci už se děti moc těší,“ dodává Hana Nápravníková.

Hotové pokrmy vyhodnotila odborná porota. Vítězné recepty budou otištěny v česko-německé kuchařce, na které se podílí i partnerské školy z Německa a Rakouska. Zároveň vytiskneme českou kuchařku pro všechny kuchaře a kuchařky. K nahlédnutí je ZDE.

Galerie: An die Töpfe fertig los!