Naši absolventi

kamila_svarcova.jpg Kamila Švarcová

 • Co se ti líbilo na ZŠNČP? Co bys změnila?

Na mé základní škole se mi velice líbil způsob vyučování němčiny, což mi pomohlo do mé budoucnosti a jsem za to všem učitelům vděčná. Na této škole snad nebylo nic, co bych chtěla změnit, či co by se mi nelíbilo. Všechno bylo podle mě prima.

 • Byla jsi na studium v Pirně dostatečně připravená?

Ano, jak už jsem se zmínila, na ZŠNČP mě z němčiny opravdu výborně připravili paní Boučková, paní Nápravníková a pan Stuckenborg. Ostatní učitelé se mě snažili naučit další základy do života, některé jsem ovšem moc dobře nepobrala....

 • Proč ses rozhodla jít studovat do Pirny (co bylo tím impulzem)?

Hlavně spojení s německou třídou ve čtvrtém ročníku - to pro mě byl za prvé úžasný zážitek a za druhé se mně a mému otci moc zalíbila myšlenka, že bych tam poté mohla studovat.

 • Co pro tebe bylo na začátku nejtěžší?

Asi to učení – to bylo opravdu tvrdé, museli jsme se přizpůsobit německým pořádkům a způsobům. A musím říct, že jsem se taky musela smířit s tím, že naši mentoři prostě mají vždy poslední slovo. Tomu se učím ještě dnes...

 • Jaké je to bydlet na internátě? Máš dostatečnou volnost nebo je to dost přísné?

Řekla bych, že volnosti tam máme dostatek. Moc mi vyhovuje náš "Studierzeit", jelikož doma jsem si vždycky říkala "no jo, udělám to později" a tak, vždyť to znáte, ale tady máme prostě povinnost si sednout za stůl, udělat si úkoly a učit se na hodně těžké písemky. Internátní řád se dá zvládat, není až tak přísný, ovšem jsou tam samozřejmě nějaké body, které bych ráda změnila... Jako například večerka a vycházky...

 • Jaký je na internátu kolektiv – kamarádíš více s Čechy nebo s Němci?

Je to tak nastejno. Němci s Čechy u vyšších tříd snad každý týden pořádají nějakou párty, takže bych neřekla, že mají nějaké problémy s komunikací.

 • Jak moc se musíš na vyučování připravovat? Co děláš ve volném čase?

Tak to učení je asi ta nejtěžší věc – bez ní by byl život na intru asi vážně boží... Čas na učení mám, ale člověk prostě občas zapomene nějaký ten úkol, či nepostřehne, že se píše KK (Kurzkontrolle), a pak dostane špatnou známku. Ale to se dá lehce opravit. Ve volném čase se většinou toulám po městě, koukám do obchodů, nakupuji jídlo (ne, že by ho tam nebylo dostatek) nebo jen tak sedím v pokoji. Občas chodíme s kamarádama ven, např. na houpačky u Labe.

 • Kolik jazyků máte ve škole, které?

Tak ten hlavní je němčina, pak se žáci od páté třídy učí češtinu a nejspíš všichni na škole se učíme anglicky. Později si můžeme vybrat další jazyky, třeba francouzštinu a libovolně můžeme chodit i na latinu.

 • Jací jsou tam učitelé a vychovatelé?

Já jsem se všemi spokojená, ale samozřejmě mě občas nějaký ten učitel či mentor vytočí. Učitelé učí dobře, naučíme se hodně, ale musíme pěkně "makat". Problém je, když někdo chybí, stačí jen jeden den, a už nestíhá.

 • Jak často jezdíš domů?

Normálně jezdím domů v pátek po škole a přijíždím v neděli večer zpátky. Ale několikrát do roka jsou i společné víkendy, takže zůstáváme na internátu.

 • Zůstal ti kontakt na bývalé kamarády v Praze? Scházíš se s nimi?

Ano, kontakty mám, o prázdninách pravidelně navštěvuji své bývalé gymnázium (Arcibiskupské gymnázium, Praha 2), nebo spolu s bývalými kamarády chodíme ven a hrajeme různé hry.

 • Co bys chtěla dělat po maturitě?

Chtěla bych jít studovat na nějakou vysokou školu v Německu. Chci potom pracovat se svým otcem jako překladatelka a tlumočnice.

 • Co si představuješ pod pojmem být úspěšný?

Mít dobré známky, hodně kamarádů, dobré vztahy s učiteli a mentory a přitom mít dobrý pocit u srdce.

 • Jakým dětem bys studium v Pirně doporučila?

Při přijímacích zkouškách hodně lpí na jazycích, takže bych doporučovala se pilně učit jak němčinu, tak angličtinu. A hlavně nesmíte usnout na vavřínech! Věřte si, že to zváldnete, to jo, ale když se moc přeceníte, tak to pak půjde jenom dolů a budete se horšit a horšit. Vyloučit ze školy či internátu vás nemusí jen na konci roku. Když máte v pololetí velmi špatný průměr, můžou vás vyloučit hned. Nebo když závažně porušíte internátní řád. Prostě nejlepší je mít dobré známky a vztahy s mentory. To je pak všechno jednodušší.